Dym tytoniowy

Dym tytoniowy składa się z prawie 4 000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").


Oto przykłady niektórych tylko substancji występujących w dymie tytoniowym:

    Aceton - rozpuszczalnik.
    Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
    Chlorek winylu - związek używany także np. do produkcji plastiku.
    Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.
    Cyjanowodór - gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.
    Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
    Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab.
    Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów.
    Polon - radioaktywny pierwiastek, odkryty przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską-Curie.
    Tlenek węgla (czad, CO) - zmniejszając zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części i narządów organizmu człowieka. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów.

Rady jak rzucić palenie

15 sposobów na przetrwanie trudnych chwil, gdy rzuciliśmy palenie:

    W ciągu pierwszych dni po rzuceniu palenia staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. w bibliotece, muzeum, sklepach, kościele.
    Pij duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych.
    Staraj się unikać alkoholu i innych rzeczy, związanych często z paleniem papierosów.
    Jeśli nie wiesz, co robić z rękami, naucz się zajmować ręce innymi przedmiotami (wykorzystaj np. ołówek, kostkę Rubika, monetę, spinacz biurowy).
    Jeśli brakuje Ci trzymania czegoś w ustach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki.
    Śpij długo.
    Stosuj właściwą dietę. Przynajmniej przez 6 miesięcy ogranicz spożycie mięsa, tłuszczów zwierzęcych, cukru, mocnej kawy i piwa. Jedz tłuszcze roślinne, ryby, świeże owoce i warzywa.
    Uprawiaj sport.
    Przebywaj dużo na świeżym powietrzu.
    Unikaj przemęczenia.
    Rozmawiaj o swoim sukcesie (kłopotach) z rodziną, przyjaciółmi.
    Unikaj spotkań z palącymi osobami.
    Wierz, że uwolnisz się od nałogu.
    Bądź w kontakcie z osobą, która chce i może Ci pomóc.
    Staraj się być zajęty, pracuj intensywnie, ale w zorganizowany sposób.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody.
Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli zerwiesz z tym nałogiem. A wtedy przekonasz się, że to palenie papierosów było przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia i osłabienia.