1. DZIAŁANIA Z ZAKRESU PROFILAKTYKI ALKOHOLOWEJ ORAZ POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ OSOBOM ZAGROŻONYM UZALEŻNIENIEM OD ALKOHOLU I WSPÓŁUZALEŻNIONYM W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

 

W ramach konkursu: 28/2021 Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-pomorskim ogłoszonym przez: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego Departament Zdrowia - Wydział Zdrowia

Program jest kontynuacją szerszych działań w obszarze profilaktyki i prewencji alkoholowej, w grupie młodzieży oraz osób dorosłych realizowanych w ramach zadań zleconych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego w latach 2004-2020. Programy realizowane są także we współpracy z Gminą Miasta Toruń w zakresie pomocy psychospołecznej, poradnianej, interwencyjnej związanej z używaniem substancji psychoaktywnych w latach 2003-2021. Programy Program posiada sprawdzone narzędzia ewaluacyjne, poddawany jest stałemu monitoringowi. • Zadania przedstawione w ofercie są oparte o diagnozę problemową Województwa Kujawsko -Pomorskiego, diagnozę ogólnopolską, odpowiadają na zapotrzebowanie społeczności poza zasięgiem lokalnym. Projekt łączy w sobie kompleksowe oddziaływania mające na celu zwiększenie możliwości oferty terapeutycznej, wzrost jakości świadczonych usług, środki finansowe skierowane są na konkretne działania mające na celu ograniczenie konsumpcji alkoholu, szczególnie przez nieletnich użytkowników a także osoby dorosłe. Dzięki realizacji programu w Województwie Kujawsko- Pomorskim oraz realizacji programów z zakresu profilaktyki selektywnej pozwoli w pełni osiągnąć zakładany cel polegający na znacznym ograniczeniu używania substancji psychoaktywnych, stworzeniu dobrej bazy pomocy specjalistycznej, klienci będą mieli większą możliwość i dostęp do różnorakiej oferty, w zależności od potrzeb grupy docelowej.

Działania mają na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu oraz minimalizowanie zachowań problemowych dzieci, młodzieży oraz dorosłych w tym zakresie, poprzez wsparcie w postaci interwencji kryzysowych i terapii pedagogicznej.
Łącznie planowanych odbiorców: 85 osób.
Działania programowe odnoszą się do poziomu profilaktyki selektywnej. W szczególności skierowane są do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z tzw. grupy ryzyka. Działania polegać będą także na skorygowaniu określonych zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych młodzieży i dorosłych zagrożonych uzależnieniem, a także ich rodzin. Istotnym celem będzie także podejmowanie działań w sytuacji ostrego kryzysu polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa
i udzieleniu wsparcia, ocenę stanu klienta oraz zaistniałego kryzysu, ustalenie głównego problemu oraz wskazanie sposobów
i możliwości wyjścia z sytuacji kryzysowej. Pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek leczniczych oraz placówek zajmujących się pomocą prawną, medyczną, socjalną, itp. Terminy realizacji: XI-XII 2021.
Miejsce realizacji zadania: Program realizowany będzie w siedzibie Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, ul. Jęczmienna 10/7, Toruń.

 

2. Program Candis ze wsparciem psychospołecznym w WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

 

W ramach konkursu: 29/2021 Przeciwdziałanie narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim  ogłoszonym przez: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego  - Departament Zdrowia - Wydział Zdrowia

Program Candis ze wsparciem psychospołecznym dla rodzin użytkowników konopi, to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. Należy do PROGRAMÓW REKOMENDOWANYCH. W programie będą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi oraz rodziny i bliscy osób używających przetwory konopi. Program obejmuje 11 indywidualnych sesji (dla 1 osoby) trwających 90 min. każda, które realizowane będą w okresie XI –XII 2021, równolegle prowadzone będą pogłębione oddziaływania psychoterapeutyczne u osób, co do których będzie takie wskazanie oraz wsparcie psychologiczne dla rodzin w formie poradnictwa rodzinnego. Realizacja projektu ma na celu również zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej, wsparcia w celu podtrzymania abstynencji, zachowań ryzykownych, problemowych. Celem będzie również motywowanie klientów do zmiany stylu życia, szukania alternatyw. Program CANDIS jest wdrażany w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. Skuteczność programu CANDIS została potwierdzona w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Program CANDIS został wypróbowanyw kilku krajach Europy Zachodniej m.in.: w Niemczech, Austrii, Luksemburgu i Szwajcarii, gdzie dał bardzo dobre rezultaty. Zajęcia w ramach terapii prowadzone będą przez certyfikowanego specjalistę terapii uzależnień, który odbył dodatkowo profesjonalne szkolenia uprawniające go do prowadzenia programu Candis oraz wykwalifikowaną kadrę realizatorów. Dostęp osób niepełnosprawnych do udziału w programie z uwagi na możliwość i dostęp do windy, brak barier architektonicznych. Grupa docelowa: Osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi oraz rodziny i bliscy osób używających przetwory konopi. Zaplanowano objęcie programem 16 osób używających szkodliwie lub uzależnionych od przetworów konopi z województwa kujawsko-pomorskiego oraz około 60 osób, rodzin i bliskich, którzy doświadczają problemów w związku z uzależnieniem członka rodziny. Łącznie 76 osób. Miejsce realizacji zadania: siedziba TPPU.

  1. DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE ORAZ POMOC TERAPEUTYCZNA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD NIKOTYNY
    W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

Konkurs 29/2021 Przeciwdziałanie narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa kujawsko-Pomorskiego - Departament Zdrowia - Wydział Zdrowia

ZADANIE 1. Działania środowiskowe, edukacyjno-informacyjne pn. „Wolni od dymu tytoniowego” na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – realizacja 2 mies. w roku 2021 (XI-XII). Działania odnoszą się do dwóch rodzajów strategii profilaktycznych: Strategii edukacyjnej i informacyjnej realizowanych na poziomie profilaktyki uniwersalnej i selektywnej (do całej populacji oraz do grup podwyższonego ryzyka). Celem głównym zadania jest ograniczanie palenia tytoniu w województwie kujawsko-pomorskim, wzmacnianie norm społecznych: zdrowie jako wartość.

ZADANIE 2. Specjalistyczna pomoc terapeutyczna dla osób uzależnionych od nikotyny.
Działania mają na celu minimalizowanie negatywnych następstw zdrowotnych i społecznych palenia tytoniu w województwie kujawsko-pomorskim, przeciwdziałanie uzależnieniom. Działania odnoszą się do poziomu profilaktyki selektywnej i wskazującej (grupy ryzyka). W szczególności skierowane są do młodzieży oraz dorosłych uzależnionych od nikotyny. Działania polegać będą także na skorygowaniu określonych zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych młodzieży oraz dorosłych zagrożonych uzależnieniem lub już uzależnionych od nikotyny oraz ich rodzin
(Psychoterapia indywidualna podtrzymująca 1 x
w tygodniu. Minimalna liczba sesji: 5-6)
.

Grupa docelowa. Działania skierowane są do społeczności województwa kujawsko-pomorskiego, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, w tym: młodzież, której wiek rozwojowy predysponuje do eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi. Dorośli, którzy mają problem z paleniem tytoniu (są uzależnieni). Rodziny osób uzależnionych. Pośredni odbiorcy: Pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele, których podopieczni eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi lub są już uzależnieni.

Łącznie planowana liczba odbiorców: 274 osoby.

Program nastawiony jest na współpracę (partnerstwo nieformalne): z kadrą pedagogiczną /nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, dyrektorzy placówek, itp./.
Miejsce realizacji zadania: siedziba TPPU oraz w gminach województwa (działania środowiskowe, informacyjno-edukacyjne). Terminy realizacji: XI-XII 2021.

Wszystkie zadania będą realizowane ze szczególnym uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego w związku
z Covid19 (dezynfekcja rąk, powierzchni użyteczności publicznej, noszenie jednorazowych maseczek, zachowanie dystansu, odległości, pomiar temperatury, wypełnianie ankiet Covidowych, itp.).

W związku z dofinansowaniem ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego ww. programy/oferty są bezpłatne dla mieszkańców województwa kujawsko –pomorskiego!

Osoby zainteresowane udziałem w/w programach mogą kontaktować się telefonicznie: 56/6522394 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.kujawsko-pomorskie.pl/promocja-wojewodztwa/materialy-do-pobrania/32038-informacja-o-dofinansowaniu

belka dofinansowano logo poziom Województwo kp podpis pod spodem K