WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Happening przygotowany przez Młodzieżowych Liderów Profilaktyki Uzależnień TPPU pt. „Nałóg - śmiertelny ciężar”. Start o godz. 11.00. Spod siedziby TPPU przy ul. Jęczmiennej 10 rusza grupa Młodzieżowych Liderów. Młodzież ubrana jest na czarno, twarze pomalowane na biało, na plecach nekrologi z opisami przyczyn zgonów, spowodowanych paleniem tytoniu. Niosą wielki papieros, wyklejony pudełkami po papierosach. Idą w milczeniu przy dźwiękach marsza żałobnego. Happening (przemarsz) odbywa się na ulicach Starówki (od Jęczmiennej w stronę pomnika Kopernika, a następnie ul. Szeroką do Rynku Nowomiejskiego). O godz. 11.30 pochód dociera do Punktu Konsultacyjnego. Happening zostanie powtórzony o godz. 15.00 (tym razem młodzież rozpocznie pochód od Punktu Konsultacyjnego w kierunku Starego Rynku).
Stragan „ Na Zdrówko” prowadzony przez Młodzieżowych Liderów Profilaktyki TPPU w godz. od 11.00-17.00 (obok Punktu Konsultacyjnego)na stoisku soki i owoce dla osób, które skorzystają z konsultacji, bądź z oferowanych pomiarów. W roli handlarek Liderki przebrane w kolorowe stroje, które zachęcać będą mieszkańców hasłami: „Witaminy zamiast nikotyny”, „Słodka marcheweczka lepsza niż fajeczka”, czy „Wybierz sok jabłkowy, a nie dym tytoniowy”, itp.  
„Kącik dla Malucha” – Prozdrowotna malowanka - dzieci w trakcie trwania akcji, będą wspólnie tworzyć wielki, antynikotynowy obraz (czynny przez cały czas trwania akcji).
        
    LIDL na Podgórzu/ul. Poznańska/ w godz. 11 00 – 17.00 - Pielęgniarski Punkt Konsultacyjny
    nieodpłatnie będzie można skorzystać m.in. z:
        pomiaru ciśnienia krwi,
        pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu we krwi,
        specjalistycznych porad nt jak rzucić palenie,
        materiałów informacyjno-edukacyjnych
        
    Poradnia „Mój Dietetyk” ul. Fosa Staromiejska 20a godz. 11.00 – 17.00
    konsultacje ze specjalistą dietetykiem dla mieszkańców Torunia m.in. dla rzucających palenie i obawiających się zyskać dodatkowe kilogramy
    Wstęp wolny!!! pierwszeństwo – mieszkańcy, którzy wcześniej dokonali zapisu tel. 56 62 37 110
    
Przychodnia Specjalistyczna „OLK-MED”, Pl. 18 Stycznia 4 w Toruniu zaprasza w dniu 4 czerwca br  na nieodpłatne badania spirometryczne realizowane w ramach programu chorób odtytoniowych ( w tym POCHP) osoby palące z grupy wiekowej 40-65 lat (które nie miały wykonanych tego typu badań w ciągu ostatnich 36 miesięcy). w godz. 10.30 – 13.00 (pokój nr 202, I piętro)
Obowiązują zapisy:  tel.56622666; 566222313. Zapisu można dokonać również w dniu 31 maja - w w/w punktach konsultacyjnych

(Spirometria jest podstawowym badaniem pozwalającym m.in. wykryć jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc /POChP/, atakującą głównie palaczy. Wykonuje się je również w celu diagnostyki niektórych schorzeń układu oddechowego, np.: zapalenia oskrzeli, rozedmy, czasami też po to, by wyjaśnić przyczyny duszności).

UWAGA:
Osoby poszukujące specjalistycznego wsparcia w uwolnieniu się od nałogu palenia tytoniu zachęcamy do skorzystania ze specjalistycznej pomocy oferowanej przez cały rok przez:

Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu, ul. Jęczmienna 10, Poradnia Pomocy Palącym czynna pn-pt. 10.00-15.00, tel. 56 652 23 94, www.tppu.org
www.promocjazdrowia.pl